MarqoBiker prowadzi tutaj blog rowerowy

MarqoBiker BikeBlog

Na Porytowe Wzgórza

  • DST 110.00km
  • Czas 05:02
  • VAVG 21.85km/h
  • VMAX 30.00km/h
  • Temperatura 12.0°C
  • Sprzęt Merida Matts TFS XC 500-D
  • Aktywność Jazda na rowerze
Czwartek, 27 lutego 2014 | dodano: 27.02.2014
Uczestnicy


Dziś wycieczka z Grześkiem do Janowa lubelskiego na pączki a dalej na Porytowe Wzgórza gdzie znajduję się pomnik poległych żołnierzy którzy zginęli tam podczas największej bitwy partyzanckiej podczas II wojny światowej .
Pogoda od rana piękna , ani chmurki na niebie ale jeszcze chłodno . około 0 stopni . Ruszam w stronę Rzeczycy Długiej gdzie wjeżdżam w Lasy Lipskie i jadę przez las aż do lipy gdzie czeka już Grzesiek . Jedziemy razem przez Gielnię i Maliniec aż do głównej drogi Zaklików - Modliborzyce . Tu już robi się cieplej ale znów mamy pod wiatr . mijamy Modliborzyce i wjeżdżamy na drogę Kraśnik - Janów Lubelski . Tu wieje jeszcze bardziej ale jakoś docieramy do Janowa gdzie zatrzymujemy się przy fontannie ( na razie nie czynnej ) . Grzesiek wyciąga domowej roboty pączki a ja idę jeszcze dokupić w cukierni . Zjadamy pączki i jedziemy dalej znów asfaltem przez las na Porytowe Wzgórza . Gdy tam docieramy robimy kilka fotek , kilka minut odpoczynku i wracamy . Ja jadę bocznymi drogami do do Stalowej Woli a Grzesiek okrężnie do Zaklikowa .


Lasy Lipskie.i tak kilka km prosto przez las aż do Lipy

Pączki w Janowie 


Pomnik na Porytowych Wgórzach



Cmentarz wojenny za pomnikiem


Krzyż i dwa obeliski pamięci ...Porytowe Wzgórza


Za pomnikiem w lesie jest trasa piesza upamiętniająca  miejsca walk



Porytowe Wzgórza --- Biegnie tędy kilka szlaków pieszo rowerowych

Porytowe Wzgórza --- Biegnie tędy kilka szlaków pieszo rowerowych

Lasy Janowskie...stara kapliczka z Chrystusem Frasobliwym w..komeżce 

Lasu Janowskie    Momoty...pomnik ofiar pacyfikacji wsi


Lasy Janowskie..obelisk upamiętniajacy walki partyzanckie z hitlerowcami

Wiosnaaaaaaaaa  :)


Kategoria Codzienność


komentarze
Gość | 12:29 niedziela, 14 czerwca 2015 | linkuj A wg moich informacji najwieksza była na Porytowym, najkrwawsza pod Osuchami, tak to wyglada obiektywnie pod względem historycznym, a nie politycznym.
Gość | 11:07 niedziela, 21 września 2014 | linkuj "szkoda ze praktycznie nikt nie pamięta o tej historii tych terenów . Nie umniejszając nikomu" - Jeżeli chodzi o pamięć tych terenów i historię, to pamięta wiele osób, w tym również i ja, wnuk uczestniczki, Która tam właśnie walczyła i mi opowiadała... wspomina tamte lata, od czasu, do czasu i dziś- Pozdrawiam.
Gość | 23:31 piątek, 28 lutego 2014 | linkuj No niestety szkoda, wielka szkoda, bo materiał na film jest niezwykły. Dzisiejsi komandosi przy całej wsółczesnej technice to pryszcz przy tych partyzantach. Piękne historie się słyszy o nich, ale i dramatów osobiste też były. Co do przegranych powstań, to ta bitwa ma z nimi swój wspólny mianownik, niestety po Sturmwind II w ostatecznym rozrachunku była ona przegrana. Myślę, że każde powstanie przypomina wyważanie zamknietych drzwi, nie zawsze za pierwszym, drugim czy trzecim razem można je wyważyć, ale z każdym uderzeniem stają się one słabsze.
MarqoBiker
| 19:11 piątek, 28 lutego 2014 | linkuj O wspominanych przez Ciebie pomnikach słyszałem i mam w planie je odwiedzić . Akcja Sturmwind mała na celu wyeliminowanie partyzantów z Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej bo tam od początku wojny było największe skupisko Polskich i Rosyjskich partyzantów . Szwaby praktycznie nie mieli odwagi zapuszczac sie te lasy , miasto Biłgoraj które zajęli na początku wojny było odcięte od swiata przez partyzantów a szwaby zapatrywali się tylko rzez zrzuty lotnicze...szkoda ze praktycznie nikt nie pamięta o tej historii tych terenów . Nie umniejszając nikomu , powstają filmy i książki o przegranych powstaniach a o takim bohaterskim oporze nikt nie opowiada ludziom
Gość | 00:12 piątek, 28 lutego 2014 | linkuj Już się doinformowałem, ale „heca”. Lasy Janowskie i Puszcza Solska zostały objęte przez Niemców akcja Sturmwind I, na Porytowym Wzgórzu była udana, a pod Osuchami podjęto kolejną, po pierwszej odpartej. Chodzi o tę samą bitwę. ;)
Gosc | 00:02 piątek, 28 lutego 2014 | linkuj „Porytowe Wzgórza gdzie znajduję się pomnik poległych żołnierzy którzy zginęli tam podczas największej bitwy partyzanckiej podczas II wojny światowej”

To raz jeszcze ja ;)

Mamy sprzeczne informacje lub toczy się jakaś rywalizacja o to, którą bitwę partyzancką II wojny światowej należy uznać za największą. Według moich informacji takową była bitwa w lasach pod Osuchami (koniecznie się tam wybierz, jest cmentarz, pomnik, muzeum i szlak leśny, gdzie partyzanci mieszkali i walczyli, np. byli tacy, którzy kilka dni ukrywali się na drzewach przed niemcami, chowali się w bagnach itp.). Niemcy podjęli dwie akcje przeciw tym partyzantom, pierwsza znana jest jako Sturmwind I, a kolejna (niestety udana i ta dotyczy wspomnianej przeze mnie informacji o największej bitwie II wojny) to Sturmwind II.

Innym miejscem historycznym, które na Roztoczu trzeba koniecznie odwiedzić jest wieś Sochy. Znajduje się ona u wrót Roztoczańskiego PN od strony Tereszpola. Znajduje się tam cmentarz i kaplica ofiar, mieszkańców wsi, którzy zginęli w czasie II wojny. Jak do tego doszło i czemu ta wieś znajduje się w grupie 4 (czterech!) najbardziej poszkodowanych w czasie II wojny, jeżeli chodzi o całą wojnę na świecie? Odpowiedź znajdziesz z łatwością w Internecie, chyba, że już znasz te miejsca. W takim razie sorry za przydługawy komentarz.

Pozdrawiam. :)
Gość | 23:44 czwartek, 27 lutego 2014 | linkuj Wiosna, wiosna. Dziś było ciepło, a to idealna temperatura na rower - przynajmniej dla mnie ;)

Ciekawostka: http://gosc.pl/doc/1898754.Na-rower-Podkarpacie

Cieszę się lub nie, ale to Cię obejmie na swoim szlaku ;)

Dzięki za dzisiejszą relację.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa ylwul
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]